
Nie ma chyba lepszego sposobu na relaks niż kąpiel we własnym basenie w upalny, letni dzień. Wcześniej trzeba zadbać jednak o to, aby woda była krystalicznie czysta, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Nie jest to jednak trudne zadanie, ponieważ na rynku dostępne są niezwykle skuteczne systemy filtracyjne. Jednym z najpopularniejszych jest pompa wyposażona w filtr piaskowy. Dowiedz się, jak często należy wymieniać materiał filtracyjny tego typu filtra.
Zasada działania pompy basenowej
W basenie mamy do czynienia z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Są wśród nich zarówno większe elementy, np. naniesione przez wiatr, jak i znacznie mniejsze, do których należą pozostałości kosmetyków czy fragmenty naskórka. Choć nie zagrażają one bezpieczeństwu, negatywnie wpływają na komfort kąpieli. Aby się ich pozbyć, trzeba wyposażyć basen w sprawny system filtracyjny, którego najważniejszym elementem jest pompa.
Pompa obiegowa to urządzenie, które ma za zadanie wymuszanie ciągłego obiegu wody. W trakcie tego procesu dochodzi do zasysania wody, a następnie wtłaczania jej do filtra. Tam, dzięki obecności materiału filtracyjnego, dochodzi do oczyszczenia z zabrudzeń stałych. Następnie woda pozbawiona zanieczyszczeń ponownie wraca do niecki. Aby cały proces przebiegał sprawnie, warto wybrać pompę o odpowiednich parametrach. Zarówno wydajność, jak i średnica powinny być dostosowane do wielkości basenu. Oprócz tego należy zainwestować również z filtr dobrej jakości, ponieważ to właśnie on zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Jednym z lepszych rozwiązań o dużej skuteczności działania są popularne filtry piaskowe.
Jak dbać o filtr piaskowy?
Filtry piaskowe na ogół wypełnione są drobnym piaskiem kwarcowym, choć może się zdarzyć, że zamiast niego używany jest szklany granulat. Największą zaletą tych materiałów filtracyjnych jest fakt, że doskonale radzą sobie z wyłapywaniem niewielkich zanieczyszczeń, często niewidocznych nawet gołym okiem. Dzięki temu są niezwykle efektywne, pozwalają bowiem usunąć z wody basenowej pyłki, naskórek czy pozostałości kosmetyków. Do tego nie wymagają zbyt wielu czynności związanych z utrzymaniem ich samych w czystości. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, żeby regularnie wykonywać płukanie filtra, co powinno się odbywać co 7-14 dni. Aby wykonać tę czynność, należy zmienić pozycję na zaworze filtra na „back wash”, a następnie uruchomić filtrację na ok. 30 s do 1 min. W ten sposób zanieczyszczenia zostaną wypłukane z filtra.
Oprócz tego materiał filtracyjny filtrów piaskowych wymaga okresowej wymiany. Nie należy się jej jednak obawiać, ponieważ wykonuje się ją bardzo rzadko. Najczęściej zalecenie producentów filtrów basenowych mówią o tym, aby przeprowadzać tę czynność raz na 1-2 lata. Są to jednak ogólne wytyczne, które trzeba zmodyfikować w zależności od eksploatacji basenu i warunków, w jakich się znajduje. W praktyce baseny znajdujące się na otwartej przestrzeni, czyli zdecydowana większość naszych basenów ogrodowych, powinny mieć wymieniany system filtracyjny po 1 sezonie. Czas ten można wydłużyć, kiedy mamy do czynienia z basenem znajdującym się w zamkniętej przestrzeni. Wtedy powinna wystarczyć wymiana raz na 2 lata.
Zachowanie czystości wody basenowej wymaga użycia dobrej jakości pompy wraz z filtrem. Jeśli zdecydujemy się na filtry piaskowe, z pewnością przełoży się to na komfort kąpieli przez długi okres pod warunkiem, że będziemy właściwie dbać o materiał filtracyjny.