pixelWersje językowe

 515 955 195 

MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ!

Jak efektywnie oświetlić basen?

0
Jak efektywnie oświetlić basen?

Własny basen to nie tylko komfort kąpieli we własnym ogrodzie, ale także jego ozdoba. Krystalicznie czysta woda i zagospodarowany teren wokół niecki znacznie podnoszą walory nieruchomości. Nie dziwi więc fakt, że właściciele dokładają wszelkich starań, aby ich baseny prezentowały się jak najbardziej okazale i estetycznie. Niebywałą rolę odgrywa w tej kwestii oświetlenie. Dowiedz się, jak efektywnie oświetlić basen.

Oświetlenie basenu wpływa nie tylko na jego wygląd, ale podnosi także poziom bezpieczeństwa. Dzięki niemu doskonale widać po zmroku, gdzie znajduje się niecka, co chroni gości przed przypadkowym wpadnięciem do wody. Ponadto efektywne oświetlenie basenu ułatwia także kąpiel. Jeśli dysponujemy basenem wyposażonym w instalację grzewczą oraz zadaszenie to sezon kąpielowy może wydłużyć się o wiosenne i jesienne miesiące. Jako że dzień jest wtedy krótszy, dzięki oświetleniu poranne i wieczorne kąpiele staną się znacznie przyjemniejsze. Komfort pływania, większe bezpieczeństwo, a także ciekawa dekoracja to największe zalety oświetlenia basenu. Aby jednak właściwie spełniało ono swoją funkcję, powinno być dobrze dobrane. Należy wziąć pod uwagę wielkość basenu i dostosować do niej odpowiednią ilość punktów świetlnych, jak i dobrać odpowiednie lampy.

Najpopularniejszymi rodzajami oświetlenia basenowego są lampy LED, a także oświetlenie halogenowe. Ważne jest, aby stopień szczelności oprawy spełniał normę IP68, będzie to bowiem gwarancja, że lampa nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku zanurzenia w wodzie. Istotna jest również ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi IK10.

Oświetlenie LED

Oświetlenie ledowe jest chętnie stosowanym rozwiązaniem do przydomowych basenów. Oprócz walorów estetycznych jego zaletą jest ekonomia użytkowania. Diody LED charakteryzuje długa żywotność oraz niewielki pobór prądu. W związku z tym koszty inwestycji szybko się zwracają, a stosowanie takiego oświetlenia nie będzie zbyt obciążające dla domowego budżetu.

Lampy LED, w odróżnieniu od halogenowych występują także w opcji  RGB. Taki rodzaj oświetlenia znacznie podnosi atrakcyjność aranżowanej niecki, buduje sprzyjającą atmosferę oraz wywiera działanie relaksacyjne na użytkownikach basenu. Dodatkowym wariantem do lamp ledowych jest sterownik z pilotem umożliwiający sterowanie np. za pomocą panelu dotykowego lub przez Wi-Fi z poziomu telefonu, lub tabletu. Niektóre modele lamp występują z pilotem w zestawie. Jest to zatem niezwykle komfortowe rozwiązanie.

Oświetlenie halogenowe

Drugim z popularnych sposobów na oświetlenie basenu jest zastosowanie lamp halogenowych. Zalecane jest stosowanie żarówek niskonapięciowych do 12V. Należy jednak mieć na uwadze, że halogeny zazwyczaj stosuje się w celach dekoracyjnych lub jako dodatkowe źródło światła, rzadziej główne lub funkcyjne.

Oświetlenie basenu domowego pozwala na dopasowanie urządzeń wg indywidualnych preferencji, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Wybierając lampy, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę powierzchnię, jaką planujemy oświetlić, a także rodzaj i ilość punktów świetlnych, które powinny być dopasowane do wielkości niecki. Istotną rolę odgrywa również wygląd zewnętrzny oprawy. W celu zapewnienia prawidłowego i bezawaryjnego działania lamp, konieczne jest zastosowanie transformatora, którego parametry uwarunkowane są mocą wybranych lamp.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl