
Basen to ozdoba ogrodu i sposób na relaks. Aby jednak mógł pełnić obie z tych funkcji, trzeba utrzymać go w czystości. Niestety niekiedy zdarza się, że na ścianach i dnie niecki pojawia się osad i kamień. Podpowiadamy, jakie są skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć.
Skąd się bierze kamień i osad?
Kamień i osad w basenie ogrodowym to jeden z najczęstszych problemów. Nie tylko negatywnie wpływa on na komfort kąpieli, ale może także uszkodzić konstrukcję niecki, instalacji i pomp filtrujących. Przyczyną powstawania kamienia jest najczęściej twarda woda basenowa. Mówimy o niej wtedy, kiedy występuje w niej nadmiar takich składników, jak wapń i magnez. Wytrącająca się z tych pierwiastków sól osadza się na powierzchni basenu w formie nieestetycznego kamienia, który jest problemem natury estetycznej. Drugą z przyczyn powstawania kamienia jest nieodpowiednie pH wody. Kamień, który odkłada się przez dłuższy czas, jest uporczywy do usunięcia, dlatego najlepiej w porę mu zapobiegać.
Środki wspomagające krystalizację wody
Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się kamienia jest stosowanie specjalistycznych środków, które wspomagają krystalizację wody i obniżają poziom wytrącania się osadu z wapnia i magnezu, a także usuwają z niej metale ciężkie. Aby jednak ich działanie było w pełni skuteczne, warto wiedzieć, jak należy ich używać, ponieważ o ostatecznym sukcesie decyduje właściwa kolejność działań. Pierwszym krokiem jest dodanie środków chemicznych do wody. Następnie należy uruchomić pompę filtrującą i pozostawić ją działającą przez całą noc, aby mogła dokładnie przefiltrować wodę. Ostatnim etapem czyszczenia jest dodanie do wody środka odkażającego z chlorem, co należy wykonać kolejnego dnia. Działania te spowodują, że basen zostanie oczyszczony z osadu i kamienia, a woda zyska krystaliczną czystość.
Dlaczego warto zadbać o odpowiednie pH?
Jednym z istotniejszych parametrów wody basenowej jest właściwe pH, czyli ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Dzieli się ono na neutralne, które wynosi 7, kwaśne - poniżej 7 i zasadowe - powyżej 7. Warto regularnie sprawdzać i korygować jego poziom, szczególnie jeśli czerpiemy wodę ze studni. Bardzo często charakteryzuje się ona podwyższoną zasadowością, co skutkuje szorstkim nalotem na powierzchni basenu, a także może być niebezpieczne dla zdrowia. Podrażnienie skóry i oczu, a także alergie skórne mogą wynikać właśnie ze zbyt wysokiego poziomu pH. Na szczęście istnieją odpowiednie środki chemiczne, które pozwalają na obniżenie zasadowości wody. Dzięki nim można przywrócić bezpieczeństwo kąpieli, a także pozbyć się osadu.
Podsumowując, regularne usuwanie osadu i kamienia wpływa na komfort kąpieli i przekłada się na bezpieczeństwo niecki i instalacji. Najlepiej jednak w ogóle nie dopuszczać do jego powstawania, co jest możliwe dzięki regularnemu usuwaniu zanieczyszczeń i utrzymywaniu odpowiednich parametrów wody basenowej.