
Czystość wody w basenie to podstawa komfortowej i bezpiecznej kąpieli. Z tego powodu każdy właściciel powinien dołożyć wszelkich starań, aby usunąć z wody naniesione przez wiatr nieczystości, a także pozbawić ją niewidocznych gołym okiem bakterii i drobnoustrojów. O ile z pierwszym zadaniem można sobie poradzić z pomocą akcesoriów do czyszczenia, o tyle drugie wymaga użycia specjalistycznych środków. Podpowiadamy, jaka chemia basenowa jest niezbędna.
Po pierwsze filtracja
Podstawą zachowania czystości wody w każdym basenie jest sprawny system filtracyjny, którego najważniejszym elementem jest pompa obiegowa wyposażona w filtr. Urządzenie wymusza ciągły obieg wody, w trakcie którego dochodzi do jej zasysania i wtłaczania do filtra, gdzie następuje oczyszczenie z zabrudzeń stałych. Aby system działał w pełni efektywnie, warto dobrze dobrać wydajność pompy do powierzchni basenu. Niezwykle istotne jest także zastosowanie filtra dobrej jakości, ponieważ to właśnie on zatrzymuje zanieczyszczenia. Szczególnie polecane są filtry piaskowe, które charakteryzują się wysoką skutecznością działania. Największą zaletą tego materiału filtracyjnego jest fakt, że doskonale radzi on sobie z wyłapywaniem niewielkich zanieczyszczeń, często niewidocznych nawet gołym okiem. Dzięki temu można usunąć z wody basenowej pyłki, naskórek czy pozostałości kosmetyków.
Po drugie dezynfekcja
Aby filtracja wody mogła przebiegać skutecznie, należy pamiętać także o użyciu środków chemicznych. Można dozować je ręcznie lub też używać nowoczesnych automatów dozujących, które dzięki mikroprocesorowi dokonują analizy parametrów wody, a następnie w zależności od potrzeb dobierają odpowiednią ilość środków. Proces oczyszczania wody basenowej opiera się przede wszystkim na regulacji pH wody, dezynfekcji, ochronie przed algami, a także koagulacji. Na każdym z tych etapów należy stosować odpowiednie preparaty czyszczące, które skutecznie pozwolą pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
- Regulacja pH wody basenowej - pH wody informuje nas o tym, czy ma ona odczyn zasadowy, kwaśny czy obojętny. Najbezpieczniejszą wartością dla skóry człowieka jest odczyn w przedziale 7-7,4 pH. Trudno jednak utrzymać taki stan wody basenowej bez użycia środków chemicznych do regulacji pH, szczególnie w basenach zewnętrznych, nieosłoniętych np. zadaszeniem z poliwęglanu. Z tego powodu przynajmniej raz na tydzień warto sprawdzać tę wartość i w razie potrzeby używać preparatów do podwyższania lub obniżania odczynu.
- Dezynfekcja wody basenowej - to bardzo ważny krok, który odpowiada za bezpieczeństwo kąpieli. Pojawiające się w wodzie bakterie i mikroorganizmy nie tylko negatywnie wpływają na wygląd wody basenowej, ponieważ może ona mętnieć, ale mogą być także niebezpieczne dla zdrowia. Z tego powodu już przed rozpoczęciem pierwszej kąpieli, należy użyć odpowiednich środków do dezynfekcji. Pozbycie się drobnoustrojów jest możliwe dzięki metodzie tlenowej oraz chlorowanej. Jednym z ciekawszych rozwiązań w zakresie utrzymania wody basenowej w czystości są chloratory soli, które pozwalają na znaczną redukcję użycia chloru. Do dyspozycji mamy także nowoczesne lampy UV-C pozwalające na zredukowanie ilość chemikaliów o 80%.
- Walka z algami - algi to wielokomórkowe organizmy, które powodują powstanie śliskiej warstwy osadu na dnie i ścianach zbiornika. Jest to nie tylko nieprzyjemne w kontakcie ze skórą, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Aby pozbyć się alg, należy zastosować specjalny preparat zapobiegający rozwojowi glonów w basenach.
- Koagulacja - koagulacja to ostatni krok, dzięki któremu można się cieszyć czystością wody basenowej. Aby była ona pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, należy usunąć z niej również cząstki soli, kwasów, aminokwasów i mocznika. W tym celu niezbędne jest użycie specjalistycznego środka do koagulacji.
Dzięki odpowiednim środkom chemicznym mamy pewność, że woda w basenie jest czysta, a kąpiel jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Z tego powodu warto regularnie kontrolować jej stan i dozować właściwe preparaty. Dla większego komfortu każdy z tych procesów można zautomatyzować, instalując odpowiednie urządzenia jak np. chlorator soli, stacja perystaltyczna czy lampa UV-C.